Демонстраційний проект «Водонапірна вежа»

Демонстраційний проект «Водонапірна вежа» реалізується КУ «Агенція розвитку міста» Житомирської міської ради за підтримки німецько-швейцарського проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні», що виконується німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». Демонстраційний проект було обрано за результатами громадського голосування 9-10 вересня 2017 року, в якому взяло участь близько 3000 житомирян.

2 березня 2018 року було розпочато Всеукраїнський закритий архітектурний бліц-конкурс на кращу пропозицію щодо організації внутрішнього простору будівлі Водонапірної вежі та розвитку прилеглої території за адресою: м. Житомир, вул. Пушкінська, 24, замовником якого є Департамент містобудування ЖМР (голосування журі 1 липня 2018 року та громадське обговорення 6-10 липня 2018 року під час Майстерні міста Житомир 2018 ). Метою демонстраційного проекту є надати нове життя Водонапірній вежі, як головному візуальному символу міста, за рахунок концептуальних та планувальних рішень, а також інтегрувати її до мережі публічних просторів, якісно вплинувши на розвиток Житомира.

Після завершення ремонтно-реставраційних робіт Водонапірної башти планується облаштувати внутрішні приміщення будівлі під багатофункціональні простори (конференц-зала, виставкові та музейні простори).

На першому поверсі будівлі планується влаштувати туристично-інформаційний центр.

Туристично-інформаційний центр (ТІЦ) доповнить мережу місць, які повинен відвідати кожен з гостей Житомира або зацікавлених містян. Сучасний ТІЦ – це в першу чергу, онлайн ресурс, а вже в другу – фізичний простір. Виходячи з такої концепції, ми розуміємо, що ТІЦ повинен виконувати більше, ніж інформаційну функцію. Додаючи на другому поверсі прибудови приміщення (конференц-зал) для проведення освітніх заходів та робочих зустрічей, ми розширюємо потенціал ТІЦу. Навчання екскурсоводів чи презентація нових туристичних продуктів тепер може відбуватись у вежі.

Простори на двох повноцінних поверхах – динамічні та багатофункціональні, можуть приймати тематичні події, означені вежею, ставати невеличкою виставковою залою, або тимчасово приймати музейну колекцію. Простори, що знаходяться між поверхами, ми плануємо перетворити, по-перше, на додаткові зони для змінних експозицій, по-друге, розширити посадочні місця для подій, що відбуваються на основних поверхах.

Останній поверх функціонуватиме як оглядовий майданчик, який також може використовуватися як виставкова та/або конференц-зала. Одна з ідей, що на сьогодні активно обговорюється є створення, в подальшому, на останньому поверсі вежі інтерактивного музею історії міста.

В урбаністичному контексті вежа, після її реконструкції, активізує точку у південно-західному напрямі від історичного центра, створить передумови для трансформації вулиці Пушкінської. Вона уже зараз має потенціал для перетворення на пішохідну (в межах між вежею та Старим бульваром), зручну для прогулянок та відпочинку територію. Такі об’єкти як філармонія, музична школа та Будинок офіцерів підсилюють її публічну функцію. Ревіталізація водонапірної вежі має стати каталізатором зміни ставлення всього навколишнього простору мікрорайону: з транзитного на міський об’єкт, який може бути самодостатнім, задовольняти культурні та інші потреби людей, працювати в мережі публічних просторів міста.

Етапи впровадження:

  1. громадське голосування 9-10 вересня 2017 року
  2. всеукраїнський закритий архітектурний бліц-конкурс 2.03.2018-18.07.2018
  3. Розробка і погодження науково-проектної документації (до травня 2019)
  4. Проведення тендеру (до жовтня 2019 року)
  5. Реалізація ремонтно-реставраційних робіт відповідно до погоджувальної документації

Демонстраційний проєкт