Інфраструктурний проєкт: нове бачення та реконструкція майданів Соборний та Перемоги м. Житомир
Інфраструктурний проєкт впроваджується Житомирською міською радою за підтримки проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні», виконавцем якого є німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». Мета і завдання інфраструктурного проєкту – реконструкція майданів Соборний та Перемоги, що включає в себе рішення щодо всіх пішохідних і транспортних сполучень території і створення громадського простору, що буде відображати історичний, архітектурний та культурний характер даної території. Це надзвичайно амбітний проєкт, адже мова йде про комплексну трансформацію центральних площ міста, які знаходяться в самому серці Житомира.
При розробці Концепції інтегрованого розвитку Житомира до 2030 року і Плану сталої мобільності Житомира стало зрозуміло, що майдани Соборний і Перемоги відіграють важливу функцію з точки зору з’єднання ключових історичних, культурних і комерційних об’єктів Житомира.
Водночас, розвиток майданів не можна назвати простою задачею. Територія навколо є частково міською, державною і навіть приватною власністю. Лише на самих майданах знаходяться 9 об’єктів культурної спадщини і ще більше довкола. Стало очевидно, що без комплексного інтегрованого планування не вдасться отримати якісну та цілісну картину центральної локації міста.
З цією метою у жовтні 2018 р. – березні 2019 р. Житомирська міська рада проводить містобудівний конкурс на кращу концепцію реконструкції майданів Соборний та Перемоги за підтримки проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні». До участі в конкурсі запрошуються три провідні українські команди, до складу яких входять архітектори, фахівці з транспортного і ландшафтного планування.
Концепція реконструкції майданів Соборний та Перемоги, запропонована ЛКП “Інститут просторового розвитку”, була визнана найкращою за результатами Конкурсу. Концепцію представили на «Майстерні міста» і в червні була створена робоча група з реалізації результатів конкурсу.
Для тестування запропонованої концепції було вирішено провести захід «ПАРКування Соборного» 21-22 вересня 2019 року в рамках Європейського тижня мобільності. Протягом двох насичених днів частина майдану Соборного перетворилась на активний простір. На майдані проходили різні освітні, культурні та спортивні заходи: майстер-класи, воркшопи, лекторії, презентації проєктів та досліджень, показ фільмів, квести. Це дозволило продемонструвати альтернативне використання величезної площі, яка може бути зручною для всіх учасників дорожнього руху за умови грамотного планування та організації.
Проте концепція розвитку території — ще не готовий до реалізації проект. Для того, щоби розробляти детальні рішення необхідно погодити загальну картинку, зрозуміти, куди рухатися. Концепція розвитку майданів дала змогу побачити, що простір може бути облаштовано безпечніше і комфортніше. Майдан Соборний може стати більш людино-орієнтованим, а майдан Перемоги стати якісним транспортним хабом. Такий європейський підхід є новим не лише для Житомира, а й для інших українських міст, що ставить нові виклики перед організаторами та учасниками.