ГОЛОВАМ НОВОСТВОРЕНИХ ОСББ РОЗ’ЯСНИЛИ, ЯК ДОЛАТИ ВИКЛИКИ, СПРИЧИНЕНІ ВІЙНОЮ

Дата публікації: 21.06.2023

Масовий виїзд мешканців, відсутність власників квартир під час голосувань, пошкодження будинків через обстріли… З початку російської агресії ОСББ стикнулися з багатьма проблемами.

Сергій  Барков, голова правління ОСББ, що на вулиці Чуднівська, 106 та 108, розповідає про труднощі, які довелося пережити мешканцям будинків та правлінню. Каже, найскладніше було тоді, коли розпочалися війна  –  перші обстріли та удари в районі Корбутівки. За 500 метрів від будинку – два вибухи. Повилітали дерев’яні віконні рами на сходах та в деяких квартирах, вибило двері. Тоді, згадує Сергій Барков, попри складну ситуацію та паніку, треба було швидко зорієнтуватися,

«Був мороз і холод. Довелося шукати підручні матеріали, а працював тільки «Епіцентр», купили останні ДВП і закрили вікна та двері, аби не було холодно людям», – згадує керівник об’єднання. Потому розпочали готуватися до найгіршого: чистили підвали на випадок складної ситуації, варили буржуйки, заготовляли дрова та резерв води. 

Пізніше зробити все якісно та сучасно допоможе  програма «Віднови дім»:  у будинках замінили  27 дверей, встановили нові вікна у ліфтових кімнатах, де розміщується устаткування для обслуговування ліфтів. 

Багато людей виїхало за кордон, і про прийняття рішень через збори співвласників годі було й думати.  Головне – безпека людей та правильне психологічне налаштування.

 Сьогодні ж у будинках проживає приблизно 60% мешканців. Зі співвласниками, які перебувають за межами країни,  голова правління тримає зв’язок через Інтернет. Труднощі з виплатами внесків є, але не критичні:  близько 90 відсотків мешканців на сьогодні повністю сплачують внески. Так,  силами співвласників  біля будинків вже зробили пішохідні доріжки, закрили теплий кредит на покрівлю,  минулого року  капітально відремонтували два ліфти.  Наразі ремонтують дитячий майданчик. В найближчих планах – зробити двір охайним та достойними вигляд будинків, яким вже 30 років.   

Артем Ражев, керівник управління муніципального розвитку міської ради, каже:  від початку війни  у Житомирській громаді утворилося  25 ОСББ, з них 19 – минулого року.

«На сьогодні голови ОСББ обслуговують 499 багатоповерхівок. Люди об’єднуються і розуміють свою відповідальність за будинки», – говорить заступник міського голови Сергій Кондратюк.  

Сьогодні  для  голів  правлінь новостворених ОСББ організували семінар, який проводить Інститут муніципального менеджменту. Експерти надають юридичні роз’яснення та практичні поради, як управляти багатоквартирними будинками в умовах воєнного стану.

Одне із  поставлених проблемних питань – як приймати рішення, коли співмешканці ОСББ виїхали за кордон?

Юристка Юлія Назаренко дає рекомендації: листки опитування можна підписувати електронним цифровим підписом. Цей інструмент законодавство не забороняє використовувати.  Експертка каже, великі надії покладаються на законопроект 7029, який має врегулювати багато проблемних питань – спростить процедуру створення та роботи ОСББ через використання електронних інструментів.

Попри  війну та непрості умови, ОСББ живуть: облагороджують територію та  вирощують квіти…

Читайте також