Інтегрований розвиток міст: досвід Берліна та Потсдама для України
13-16 червня в рамках проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні», що виконується GIZ, відбулась навчально-інформаційна поїздка до німецьких міст Берліна та Потсдама. Учасниками української делегації були представники міських рад міст-учасників проекту (Житомир, Вінниця, Полтава, Чернівці, Львів, Київ), Верховної Ради України, секретаріату Кабінету Міністрів України.
Від м. Житомира в навчальному візиті взяли участь міський голова Сергій Сухомлин, секретар міської ради Наталія Чиж, радник міського голови, депутат Олександр Черняхович, депутат Василій Шевченко та уповноважений міського голови з питань реалізації проекту, директор департаменту економічного розвитку Микола Костриця.
Основною метою поїздки було вивчення досвіду німецьких міст у розробці і впровадженні концепцій інтегрованого розвитку як ефективного інструменту планування розвитку територій, а також залучення громадян до прийняття рішень (партисипація). Розвиток міста – це передусім про людей: створення комфортних умов для їх проживання, навчання, роботи, самореалізації. В той же час, розвиток міста – це планування простору як обмеженого ресурсу, з метою його раціонального використання.
Європейський досвід розвитку конкурентоспроможних громад доводить, що для розбудови сильних міст важливо спиратись на стратегічні документи, в яких визначаються бачення (візія), цілі, завдання та проекти розвитку міст. Базуючись на основних положеннях Лейпцизької Хартії та активно використовуючи партисипативні практики (залучення громадян) міста розробляють та впроваджують Концепції інтегрованого розвитку. Ці документи хоч і є неформальним плануванням (не визначені за законом як обов’язкові документи містобудівної документації), однак саме вони є фундаментом для подальшої розробки генеральних планів міст, детальних планів територій, і найголовніше, – для фінансової підтримки на розвиток від державних або міжнародних фондів.
Під час візиту делегація з України мала ряд зустрічей на різному рівні. З депутатами Бундестагу ФРН обговорювались законодавчі аспекти містобудування на національному та місцевому рівнях. В муніципалітеті Потсдаму німецькі колеги ділились досвідом бюджету участі (партисипативного бюджету), інструментами і досвідом запровадження Концепції інтегрованого розвитку Потсдаму 2008 року. Обговорення містобудівних планувальних рішень, в т.ч. улагодження потенційних конфліктів між навколишнім середовищем, економікою та соціальною сферою, відбувалось під час відвідування новозбудованого району Борнштедт на місці колишніх військових частин. В управліннях мерії Берліну відбулось ознайомлення з містобудівними моделями як інструментами планування міста та містобудівним кадастром як інструментом систематизації всіх геопросторових даних міста, на підставі яких приймаються планувальні рішення. Також відбулась зустріч щодо законодавчого та адміністративного-правового реформування сфери містобудування та міського розвитку в Україні за участі проф. Дітера Шіманке, колишнього державного секретаря, радника GIZ та проф. Яноша Бреннера з Федерального міністерства транспорту та цифрової інфраструктури Німеччини.
Результатом навчально-інформаційного візиту має стати врахування отриманих знань українськими містами під час розробки та впровадженні Концепцій інтегрованого розвитку, політична підтримка даних документів депутатами місцевих рад, а також зміни національного законодавства з врахуванням європейської практики.
Житомирська міська рада висловлює подяку GIZ та керівнику проекту «Інтегрований розвиток міст в Україні» Матіасу Брандту за організацію візиту і отриманий досвід. Сильні міста – сильна Україна!